Tarihçemiz

Bir sanayi şehri olan Kocaeli’de briç faaliyetleri, çeşitli özel ve kamu kuruluşlarının sosyal tesisleri ile şehir içerisinde yer alan ve briç sporcularının sürekli gittiği belirli lokallerde devam etmiştir. Özellikle Donanma Komutanlığı, Kentsa Sabancı Holding Sosyal Tesisleri, TÜPRAŞ ve İGSAŞ’ın değerli katkıları, Kocaeli ili ve çevre illerden gelen sporcuların katılımları ile çeşitli zamanlarda büyük ikili briç turnuvaları düzenlenmiştir. Bu turnuvalar ile birlikte pekişen dostluklar ve ortak bir paydada buluşma arzusu, ilk defa, 1994 yılında yirmi takımın yarıştığı 1. Kocaeli Dörtlü Takımlar Ligi’nin yapılmasını sağlamıştır.

Bu büyük organizasyonlar, briç sporcularının faaliyetlerini tek çatı altında yürütebilecekleri bir dernek kurulması fikrini ortaya çıkarmıştır. 1995 yılında kendileri de çok iyi briç sporcuları olan dönemin Donanma Komutanı Oramiral Sayın Güven ERKAYA, TÜPRAŞ Genel Müdürü Sayın Kemal IŞIK, İGSAŞ Genel Müdürü Sayın Feridun GÜRAY’ın çok değerli katkıları ve gazeteci Sayın Birsen ÖZKAYA’nın başkanlığında Kocaeli Büyükşehir Briç Spor Kulübü Derneği kurulmuş, toplumun sosyal yaşantısına büyük önem veren ve bilimi ilke edinen dönemin İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Sefa SİRMEN’in destekleri  ile 17 Şubat 1997’de ilk lokaline taşınmıştır.

Toplumsal sorumluluk ve bilimsel bakış açısıyla sürekli gelişimi hedefleyen dernek, kuruluşundan bu zamana kadar çok sayıda aktiviteye ev sahipliği yapmış, ulusal ve uluslararası düzeyde başarı kazanan briç sporcuları yetiştirmiştir. Bu başarının sağlanması ve derneğin bir çok gereksiniminin karşılanmasında dönemin 15. Kolordu Komutanı Korgeneral Sayın Zafer ÖZKAN’ın büyük emek ve destekleri vardır.

Kocaeli Büyükşehir Briç Spor Kulübü Derneği, 2012 Ekim ayında bugünkü lokaline taşınmış ve yaklaşık 160 üyesiyle başta Kocaeli ili olmak üzere briç sporunun gelişmesi ve yaygınlaşması faaliyetlerine devam etmektedir.

Masterpoint
Turnuva Sonuçları
Duyurular
Klasman
  logobrown